Hyundai za Toyotę

W obecności Stanisława Barnasia, radnego Sejmiku Województwa Małopolskiego o. proboszcz Józef Kiełbasa poświęcił OSP Dursztyn nowy wóz i ufundowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości zestaw medyczny.

Na uroczystości, która miała miejsce w sobotni wieczór 17 lutego, obecni byli także radny gminy Nowy Targ Krzysztof Waniczek oraz sołtys wsi Stanisława Sołtys. Poświęcenie niedawno zakupionego samochodu marki Hyundai oraz torby medycznej i ratowniczych noszy druhowie OSP Dursztyn połączyli z rocznym sprawozdaniem ze swojej działalności.

Zebranie rozpoczęło się od przemowy naczelnika OSP Michała Hornika, który zaraz po powitaniu zaproszonych gości, na przewodniczącego spotkania zaproponował prezesa OSP Walentego Kaczmarczyka, a na protokolanta druhnę Marcelinę Zygmund. Porządek zebrania wyglądał następująco:

Najpierw sprawozdanie z działalności OSP w 2017 r. przedstawił naczelnik Michał Hornik. Według jego relacji w minionym roku odbyły się 3 posiedzenia zarządu OSP i 14 innych spotkań. Nie nastąpiła żadna zmiana w składzie zarządu, a strażacy brali udział w takich wydarzeniach, jak tradycyjne ogrywanie moji, Dzień Strażaka oraz zabezpieczanie  odpustów parafialnych. Wyjazdów w 2017 r. było 4, z czego 2 do pożarów, a 2 pozostałe do usuwania miejscowych zagrożeń. Liczba samochodów, które OSP ma na stanie, wynosi obecnie 3 szt. Jeden to lekki wóz bojowy marki Mercedes z napędem 4×4; drugi to nabyty w lipcu 2017 r. ciężki wóz bojowy marki Tatra z napędem 6×6 – sfinansowany z Urzędu Gminy Nowy Targ, Rady Sołeckiej wsi Dursztyn i samej OSP Dursztyn; a trzecim jest zakupiony za terenową Toyotę, dopiero co poświęcony Hyundai. Z kwestii gospodarczych naczelnik OSP wymienił też remont pomieszczeń remizy, a konkretnie wzmocnienie płyty głównej garażu, w którym parkuje Tatra stalowymi belkami. – 2000 zł wyłożyła nam na ten cel Rada Sołecka, za co bardzo jej dziękujemy – relacjonował. – Resztę dołożyli sponsorzy, a swój czas i pracę przy remoncie dali sami strażacy. 

Kolejnym punktem sobotniego spotkania było sprawozdanie finansowe za rok 2017, które zrelacjonowała skarbnik OSP Edyta Knurowska. Według tego, co przedstawiła, po stronie wpływów jednostki znalazły się m.in. dochody z tradycyjnego ogrywania moji, kolportażu kalendarzy oraz sprzedaży Toyoty, a po stronie rozchodów wydatki na umundurowanie druhów, zakup Hyundaia, bieżące funkcjonowanie jednostki, zakup paliwa, czapek, naszywek i inne. Rok 2017 jednostka rozpoczęła kwotą 2300 zł, a zakończyła kwotą 83 zł.

Po druhnie Knurowskiej sprawozdanie z działalności komisji rewizyjnej przedstawił jeszcze Florian Kaczmarczyk. Mówił m.in. o przeprowadzonych w 2017 r. kontrolach wydatków i wpływów jednostki OSP Dursztyn. I o tym, że w wyliczeniach i funkcjonowaniu straży pożarnej wszystko jest, jak nleży.

Po dyskusji i wolnych wnioskach głos ponownie zabrał naczelnik Michał Hornik, który przedstawił jeszcze plany, jakie na rok 2018 ma podległa mu jednostka OSP. Znalazło się wśród nich wykonanie dodatkowego garażu przy stojącej za remizą wieży oraz pozyskanie profesjonalnych aparatów powietrznych.  Głos zabrał też zaproszony na tę okoliczność radny Sejmiku Województwa Małopolskiego Stanisław Barnaś, który mówił m.in. o możliwościach pozyskania dodatkowych środków pieniężnych na zabezpieczenie działalności jednostek OSP oraz potrzebie wprowadzenia w przyszłości profitów dla strażaków ochotników w nagrodę za ich bezinteresowną służbę.

Spotkanie zakończyło się modlitwą w intencji ciężko chorego strażaka OSP.

Facebook Comments

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


2 × 4 =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.