Honajowe “greckie wesele”

Młodzież z Zespołu Regionalnego “Honaj” przeżyła właśnie wakacje swojego życia! Godziny spędzone na powtarzaniu układów tanecznych, czas przeznaczony na próby oraz pot wylany przy szlifowaniu kroków zaowocowały wyjątkową nagrodą – wyjazdem na V  MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL Saloniki – Paralia, pod nazwą: Folklor, chór i orkiestra, “Tańcząc wokół Białej Wieży”.

Imprezę, we współpracy z lokalnymi władzami samorządowymi, izbami handlowymi i lokalnymi zespołami zorganizowała w dniach od 1 do 4 maja 2015 r Mediteranian Organization.

Zespoły, które zaprezentowały się na deskach festiwalu, pochodziły głównie z Grecji, Słowenii i Cypru. Z Polski do Salonik przyjechał jedynie Zespół Regionalny “Honaj”, a towarzyszył mu zaprzyjaźniony “Jaferniocek” z Ostrowska.

Festiwal nie miał charakteru konkursowego. Chodziło o to, by podzielić się z widzami i uczestnikami imprezy tym, co każda nacja i każdy region mają najcenniejszego, tj. właściwymi jej tradycjami.  Zapytana o wrażenia z pobytu i występu “Honaja” choreografka zespołu, Ilona Babiak, odpowiada:

Wszystko wyszło idealnie – śpiew, taniec i muzyka! Dostaliśmy wielkie owacje i podziękowania. Spiski taniec był jedynym żywiołowym tańcem,  jaki tam zaprezentowano. To oczywiste, że musiał się podobać 🙂

Pobyt w Salonikach, jednym z najstarszych miast w Europie, zaowocował intensywnym zwiedzaniem i chłonięciem nowych doświadczeń – w końcu to drugie co do wielkości miasto w Grecji! W pobliżu Salonik znajduje się miejscowość Paralia, słynąca z hoteli, tawern i restauracji.  Oczarowana urodą tego miejsca młodzież nie stroniła od piaszczystych plaż i pięknych widoków. Grzechem byłoby przecież nie wykorzystać takiej okazji!!

Każdy, tego rodzaju festiwal, jest wspaniałą okazją do zadzierzgnięcia nowych przyjaźni i kontaktów. Z prezentowanych poniżej zdjęć wynika,  że takie zostały nawiązane 🙂

 

Zdjęcia: Paulina Sołtys i Maria Klimontowska

Facebook Comments