Gościliśmy fanów ortografii

Już drugi raz nasza szkoła wystąpiła jako gospodarz Gminnego Konkursu Ortografii.

Adresatami konkursu byli uczniowie szkół podstawowych z terenu gminy Nowy Targ. 23 maja przyjechało ich do nas 30. Byli reprezentanci Waksmundu, Klikuszowej, Obidowej, Lasku, Łopusznej, Nowej Białej, Krempach, Knurowa, Harklowej, Gronkowa, Dębna, Krauszowa i Morawczyny. Dursztyn też był obecny – w osobie ucznia kl. VI – Marka Ślazyka.

Ze względu na różny wiek uczestników wyodrębniono 3 kategorie wiekowe. 8 uczniów pisało w kategorii kl. IV; 9 w kategorii klas V i aż 13 w kategorii klas VI. Dyktanda – tak jak przed rokiem – przygotowali nauczyciele z Zespołu Szkół we Frydmanie. Tekst był niedługi, przejrzysty i zawierał sporo nazw miejscowych oraz opisu przyrody.

Podczas oczekiwania na sprawdzenie wyników uczestnicy i ich opiekunowie udali się na “Wichrówkę”. Po drodze podziwiali piękne widoki na Tatry, Pieniny i Gorce. Na Honaju Grażyna Tokaj z Ruchu Światło-Życie przedstawiła im zawiłe dzieje wybudowanej w 1935 r. willi i oprowadziła po jej pomieszczeniach. Mówiła m.in. o działającym w tym miejscu podczas II wojny światowej ruchu oporu, nieszczęśliwych wypadkach, nagłych śmierciach i o tym, że w 1974 r. w opuszczonej, cieszącej się sławą nawiedzonej willi zakochał się moderator ich ruchu – ks. Franciszek Blachnicki – i przerobił ją potem na pustelnię.

Pomruki i pierwsze błyski nadchodzącej burzy przyspieszyły powrót do szkoły. Tam po krótkim poczęstunku jury ogłosiło wyczekiwane wyniki:

Kategoria kl. IV:

  • I miejsce otrzymali: Dominik Kolasa z Waksmundu; Patryk Łukasz z Nowej Białej; Zuzanna Młynarczyk z Dębna i Julia Dziąba z Krauszowa (wynik: -4,5 pkt.) Miejsc II i III nie było.

Kategoria kl. V:

  • I miejsce – Natalia Topór – Krauszów (-0,5 pkt.),
  • II miejsce – Marzena Mrawczak – Krempachy (-2,5 pkt.),
  • III miejsce – Magdalena Matuszek – Obidowa (-4 pkt.).

Kategoria kl. VI:

  • I miejsce – Kacper Kwiatkowski – Klikuszowa (wynik: -1 pkt.);
  • II miejsce – Amelia Młynarczyk – Waksmund i Justyna Szczepaniec – Krempachy (wynik: -2 pkt.),
  • III miejsce – Karolina Kurzydło – Krauszów (wynik: -2,5 pkt.).

Markowi Ślazykowi do podium zabrakło 0,5 pkt. Z wynikiem -3 pkt. zajął w swojej kategorii IV miejsce.

Zdjęcia: Krystyna Waniczek – szkoła; Julka Hornik – “Wichrówka”

Facebook Comments