Sobota 5 marca miejscowej wspólnocie franciszkańskiej i wspólnocie parafialnej upłynęła pod znakiem peregrynacji figury Matki Bożej Anielskiej – Patronki Prowincji Zakonu Braci Mniejszych. Pozostanie w Dursztynie do 11 marca.
Prowincja Matki Bożej Anielskiej Zakonu Braci Mniejszych, do której przynależą i rezydujący w Dursztynie franciszkanie, będzie w 2023 r. świętować 400-lecie swojego istnienia. Z tej okazji władze zakonne wyznaczyły trzy główne wydarzenia towarzyszące przeżywaniu tego doniosłego Jubileuszu. Pierwszym jest Peregrynacja Figury Matki Bożej oraz związane z nią okolicznościowe nabożeństwa i Msze św. Drugim planowana na rok 2022 wystawa w Pałacu Sztuki w Krakowie, ukazująca dziedzictwo Prowincji na przykładzie dzieł sztuki, przedmiotów sakralnych i archiwaliów. A trzecim sesja naukowo – formacyjna w WSD Bronowicach Wielkich w 2023 r. Obchody Jubileuszu 400-lecia rozpoczęły się już 25 marca 2021 r. w uroczystość Zwiastowania Pańskiego Mszą św. inaugurującą w Zakliczynie (najstarszym klasztorze Prowincji), a zakończą Eucharystią w Katedrze Wawelskiej 25 marca 2023 r.
I choć Peregrynacja figury Matki Bożej Anielskiej ściśle wiąże się ze wspólnotą zakonną naszych franciszkanów, to o. Józef i o. Arnold wspólnie zdecydowali, że obecnością ich Patronki nacieszą się też parafianie. Dlatego w sobotnie popołudnie w uroczystej procesji delegacja strażaków OSP Dursztyn przeniosła figurę Matki Bożej z klasztoru do kościoła. Figurze towarzyszyli ojcowie, którzy z nią do nas przyjechali: tj. o. Nikodem Gdyk, komisarz Ziemi Świętej, o. Mariusz Żychowicz i o. Łukasz Buksa.
Wniesienie figury do kościoła i ustawienie jej u stóp ołtarza nastąpiło przy wtórze pieśni “O Maryjo, witam Cię”. Zaraz potem o. Łukasz Buksa poprosił o. proboszcza o przyjęcie, powitanie i zawierzenie Matce Bożej wszystkich spraw związanych z podległą mu parafią. Po tym, gdy przedstawiciele poszczególnych stanów powitali uroczyście Matkę Bożą, a o. proboszcz odmówił koronkę do Siedmiu Radości Matko Bożej, odprawiona została uroczysta, koncelebrowana Msza św. z okolicznościowym kazaniem. Czas po jej zakończeniu, aż do godz. 20.30 wykorzystano na czuwanie i osobistą modlitwę wiernych. Preludium do zaplanowanego na godz. 21.00 Apelu Jasnogórskiego była konferencja wygłoszona przez o. Mariusza Żychowicza.
…
Również przez cały następny dzień na każdej Mszy św. o. Łukasz Buksa wygłaszał do wiernych okolicznościowe kazanie związane z przybyciem do Dursztyna figury Matki Bożej. I tu zwrócił obecnym uwagę na wyjątkowość rozpoczętego właśnie Wielkiego Postu. Po pierwsze przez wzgląd na toczące się na Ukrainie działania wojenne i związane z nimi tragedie ludzkie. Po drugie z powodu uroczystości 400-lecia istnienia Prowincji Matki Bożej Anielskiej Zakonu Braci i obecności w kościele ich Patronki. A po trzecie dlatego, że po raz kolejny dostaliśmy wyjątkową szansę przyjrzenia się naszej wierze i naszemu funkcjonowaniu w społeczeństwie. I jakby na potwierdzenie tych słów głoszący kazanie franciszkanin zaprosił swoich słuchaczy do odnalezienia w czytanym w tym dniu Słowie Bożym wskazówek, jak właściwie przeżyć ten czas…
Figura Matki Bożej Anielskiej zostanie w naszym kościele do piątku 11 marca. Wykorzystajmy ten czas do osobistej modlitwy i kontemplacji. Zwłaszcza do modlitwy o pokój!
Zdjęcia: o. Nikodem Gdyk OFM
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!