KGW Dursztyn, Maria Kaczmarczyk i Teresa Pitek – Zasłużone dla Gminy Nowy Targ

Koła Gospodyń Wiejskich z: Dursztyna, Gronkowa, Harklowej, Krempach, Ludźmierza, Łopusznej, Nowej Białej, Ostrowska, Waksmunda oraz Lucyna Chowaniec, Maria Kaczmarczyk, Teresa Pitek, Zofii Komperda i Zofii Ścisłowicz – otrzymały w tym roku tytuł Zasłużony dla Gminy Nowy Targ.

Uchwały o nadaniu tytułu radni przyjęli na minionej sesji. – Tytuły zostaną wręczone podczas konkursu potraw regionalnych w lipcu – poinformował Stanisław Buła, przewodniczący Rady Gminy Nowy Targ.

Wnioski o przyznanie tytułów złożyła dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury. Przyznane zostały z okazji 50-lecia Konkursu Potraw Regionalnych. Dlatego dotyczą kół gospodyń wiejskich oraz mieszkanek, które od wielu lat aktywnie działają w kołach.

Kapituła, pod przewodnictwem Stanisława Buły, pozytywnie zaopiniowała wnioski o przyznanie tytułów. Publikujemy w całości uzasadnienie kapituły dla przyznania poszczególnych wyróżnień:

Koło Gospodyń Wiejskich w Dursztynie:

Swoim zaangażowaniem członkinie KGW Dursztyn wykazują troskę o kulturę i tradycje regionalne, chętnie biorą udział w uroczystościach swojej miejscowości. Dzielą się z młodym pokoleniem swoją wiedzą na temat zwyczajów i obrzędów dzisiaj zapomnianych, takich jak przędzenie lnu, darcie pierza, starodawne potrawy regionalne. Zdolności artystyczne prezentują w przygotowanych przez siebie scenkach teatralnych, często okraszonych humorem i pięknym śpiewem. Łączą zarówno elementy tradycyjne, jak też współczesne. KGW Dursztyn prezentowało swoje potrawy na przeglądach i konkursach w Nowym Sączu, Rupinowie, Nawojowej, Niedzicy, Katowicach, a także na Słowacji. Koło od 1974 roku corocznie brało udział w Konkursach Potraw Regionalnych w Łopusznej oraz w Artystycznym Przeglądzie KGW również w Łopusznej.

Maria Kaczmarczyk:

Od 1974 roku jest członkinią KGW w Dursztynie i dała się poznać jako znawczyni i osoba dbająca o tradycje śpiskie, śpiew, kuchnię, gwarę, zwyczaje i obrzędy. Jest utalentowaną śpiewaczką, nie brak jej także talentu aktorskiego. Od 50 lat bierze udział w Konkursach Potraw Regionalnych i Przeglądach Artystycznych Kół Gospodyń Wiejskich. Dzieli się z młodym pokoleniem swoją wiedzą i doświadczeniem dotyczącym własnego regionu. Uczestniczyła w kulinarnych przeglądach: wojewódzkim w Nowym Sączu oraz w Rupinowie, Nawojowej, Niedzicy, Katowicach, a także na Słowacji.

Teresa Pitek:

Jest członkinią KGW w Dursztynie od 50 lat. Corocznie bierze udział w Konkursach Potraw Regionalnych i Przeglądach Artystycznych organizowanych przez GOK w Łopusznej. Swoim zaangażowaniem wykazuje troskę o kulturę i tradycje śpiskie, uczestnicząc w uroczystościach w swojej miejscowości. Swoją wiedzą dzieli się z młodymi członkiniami z koła, na temat zwyczajów, obrzędów, jak również dotyczącą starodawnych potraw regionalnych. Posiada zdolności artystyczne i aktorskie, prezentuje humorystyczne scenki teatralne oraz posiada ogromny zasób śpiewek i melodii śpiskich. Uczestniczyła w kulinarnych przeglądach: w Rupinowie, Nawojowej, Niedzicy, Katowicach, Słowacji, a także w wojewódzkim przeglądzie w Nowym Sączu.

Źródło: https://podhale24.pl/aktualnosci/artykul/92567/Dluga_lista_zasluzonych_dla_gminy_Nowy_Targ.html

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


7 + dziesięć =