Oda do baroku

Jeśli barok kojarzył się komuś z przesadą formy i bogactwem zdobień, zmienił swój pogląd na sprawę po sobotnim koncercie w Krempachach.

Kameralna świątynia pw. św. Marcina w Krempachach w sobotni wieczór 19 sierpnia 2017 r. pękała w szwach. Fundacja Kulturalny Szlak – Festiwal „Barok na Spiszu” już po raz drugi gościła w krempaskiej parafii. Licznie zebrani mieszkańcy, turyści, artyści i koneserzy sztuki zapełnili kościołek do ostatniego miejsca. Przygaszone światła, podświetlone szczegóły architektoniczne i zdobnicze w połączeniu z muzyką dawną, przeniosły zebranych w okres XVII i XVIII wi. do baroku i do rokoka.

Zebranych słuchaczy przywitał ks. prob. Dariusz Ostrowski. Po nim głos zabrała regionalistka i etnolożka Elżbieta Łukuś, która słowami znawcy sztuki sakralnej przedstawiła historię powstania kościoła oraz omówiła szczegółowo zabytkowe barokowo-rokokowe wyposażenie krempaskiej świątyni.

Koncert o nazwie Polska – Włochy, Włochy – Polska rozpoczął Rafał Monita – główny organizator festiwalu. Miniwykład wprowadzający zebranych  w krótki rys historyczny, tematy muzyczne oraz niuanse muzyki dawnej prowadziły już w trakcie Ewa Augustynowicz i Katarzyna Wiwer. Artystki pochodzą z Włoch i występują w kwartecie jako Giardino di Delizie, w składzie: Ewa Agustynowicz – sopran, Sara Montani – skrzypce barokowe, Cristina Vidoni –wiolonczela barokowa, Lucia Adelaide Di Nicola – klawesyn i organy oraz Katarzyna Wiwer – sopran, artystka z Krakowa.

Zespół wykonał dzieła takich barokowych mistrzów:

  • Adama Jastrzębskiego – Berlinesa – concerto a 3, Bentrovata – cencerto a 3.
    Tarqino Merula – La Palachina, Cantate Jubilate;
  • Stanisława S. Szarzyńskiego – Jesus Spes Mea, Sonata D-dur na 2 skrzypiec i basso continuo;
  • Marcina Mielczewskiego – Conzona prima a due;
  • Kaspara Förstera – Sonata à 3ex d „La Sidon” na 2 skrzypiec i basso continuo;
  • Giowanniego Battisty Lupariniego – Koncert „In martirio crudele” na sopran, 2 skrzypiec i basso continuo.

Dwugodzinny koncert artystek nagrodzono gromkimi brawami.

Fundacja Kulturalny Szlak już po raz szósty zorganizowała Barok na Spiszu. Wsparcie finansowe otrzymała od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewody Małopolskiego, Gminy Łapsze Niżne, Gminy Bukowina Tatrzańska oraz wiele podmiotów gospodarczych i firm z terenu Spisza i Pienin.

Tekst: Franciszek Pacyga – http://www.krempachy.espisz.pl

Zdjęcia: Krystyna Waniczek

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


18 − cztery =