Bumerangowe opowieści

Od godz. 12 do 17 można było podziwiać dzisiaj artefakty znalezione w jaskini w Obłazowej.

Eksponaty prezentował sam prof. Paweł Valde-Nowak, a wspomagał go w tym zespół asystentów z Wydziału Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Możliwość dotknięcia i zobaczenia prehistorii na żywo zorganizowana została w Nowej Białej przy Spiskiej Izbie p. Grocholskich w ramach 5. odsłony cyklu Ocalić od zapomnienia.

Przy kolejnych stanowiskach można było posłuchać o okolicznościach towarzyszących odkryciu pierwszych artefaktów, a prof. Valde-Nowak z zaangażowaniem i obrazowo odpowiadał na pytania dotyczące datowania poszczególnych znalezisk. Dużym zainteresowaniem cieszyła się zwłaszcza wierna replika najstarszego na świecie bumerangu – znalezionego właśnie w bielskiej jaskini.

Najmłodsi także się nie nudzili. Na stanowisku wypełnionym lekko wilgotnym piaskiem mogli zapoznać się ze sposobem wyznaczania stanowiska pracy archeologa. Wziąć do ręki poziomicę i sito. A na koniec – odkopać swój pierwszy w życiu „artefakt”. Równolegle do tego stanowiska działało inne – pokazu ręcznej obróbki kamienia. Normalnie funkcjonowała również Spiska Izba. W jej wnętrzu zwiedzający mogli zapoznać z przedmiotami codziennego użytku i sposobem życia dawnych Spiszaków.

W nieodległej przyszłości w bezpośrednim sąsiedztwie  rezerwatu „Przełom Białki” z inicjatywy Gminy Nowy Targ ma powstać w pełni nowoczesny, interaktywny Park Archeologiczny.

Więcej szczegółowych informacji o tym wydarzeniu już wkrótce na www.nowabiala.com

Facebook Comments