Wszystko, co musisz wiedzieć o głosowaniu!

Wybory do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej już jutro! Poniżej prezentujemy kilka przydatnych informacji co do technik i zasad głosowania.

W trakcie jutrzejszych wyborów wybierzemy 460 posłów oraz 100 senatorów. Przypominamy o obowiązywaniu ciszy wyborczej od soboty do niedzieli (do godziny 21:00). W tym czasie zabroniona jest wszelka agitacja wyborcza, publikowanie namów do głosowania na konkretnych kandydatów jak i komitety wyborcze.

Lokale wyborcze, w których można będzie oddać głos będą otwarte od godziny 7:00 do 21:00. Aby móc głosować należy mieć ukończone 18 lat najpóźniej w dniu wyborów, posiadać pełnię praw obywatelskich oraz należy być wpisanym do spisu wyborców.

https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=yTv5sjk3gZY

Tak jak w poprzednich wyborach od członka Komisji Wyborczej otrzymamy dwie karty do głosowania w postaci książeczek. Na białej karcie oddajemy głos na kandydata do Sejmu, natomiast żółtej – Senatu. Aby nasz głos w wyborach był uznany za ważny, należy postawić „krzyżyk” (X) przy nazwisku tylko jednego kandydata w całej książeczce. Krzyżyk nie może wykraczać poza kwadrat.

Technika głosowania do Sejmu RP:

Technika głosowania do Senatu RP:

Facebook Comments