VI Memoriał im. Franciszka Tomaszkowicza

14 sierpnia w Krempachach po raz szósty odbył się Memoriał im. Franciszka Tomaszkowicza, długoletniego właściciela sklepu w naszej miejscowości.

O  godz. 9.00 w miejscowym kościele odbyła się Msza święta w intencji zmarłego Franciszka – zasłużonego sportowca i działacza samorządowego. Następnie delegacje złożyły na jego grobie wiązanki kwiatów, zapaliły znicze  i uczciły pamięć o nim minutą ciszy.

O godz. 13 na terenie boiska sportowego przy Publicznym Gimnazjum im. Jana Pawła II rozpoczęły się zawody  sportowe. Przywitania drużyn sportowych i kibiców dokonał sołtys wsisi Józef  Pietraszek wraz z Marią Tomaszkowicz – małżonką zmarłego Franciszka oraz prezesem LKS Spisz Krempachy Walentym Pietraszkiem. Minutą ciszy a następnie krótkim koncertem  i tuszem w wykonaniu  miejscowej strażackiej orkiestry dętej zapoczątkowano turniej sportowy.

Jako że sezon festynowy w pełni, trudno było o wolną  ekipę sportowców. Liga piłkarska już się rozpoczęła, stąd też część zaproszonych drużyn wycofała się z zadeklarowanego udziału. Organizatorzy zaskoczeni tym faktem, zmuszeni byli do wystawienia własnych drużyn juniorów i oldbojów.

W turnieju siatkarskim który po raz drugi odbył się  na boisku o sztucznej nawierzchni, zapachniało wielkim sportem. Szkoda, że odbył się tylko jeden mecz pomiędzy zaprzyjaźnioną drużyną (od 1971 r). TJ Slavoj Spiska Biała (Spišská Belá) ze Słowacji a gospodarzami LKS Spisz Krempachy. Zmagania zakończyły się zwycięstwem gości 2:1.

W turnieju piłkarskim uczestniczyły 3 drużyny gospodarzy Spisza Krempachy: Seniorzy, Juniorzy  i Oldboje.  W ramach rozgrywek ligowych odbył się mecz pomiędzy Skałkami Rogoźnik a Spiszem Krempachy. Po wyrównanym meczu wynik pozostał nierozstrzygnięty 1 :1 (1:0), przez co miejscowi stracili pierwsze ligowe punkty.

Po raz drugi w Memoriale rozegrano konkurencję „Bieg Po Zdrowie” na odległość 5 km przełajem. Do biegu zgłosiło się 10 kobiet i 2 mężczyzn. Najlepszym biegaczem okazała Elżbieta Biernat. W biegu uczestniczył także pomysłodawca Józef  Lorenc – radny i wice przewodniczący Rady Gminy Nowy Targ.

Najlepsi  uczestnicy sportowych zmagań zostali nagrodzeni pucharami, dyplomami, statuetkami, medalami oraz  nagrodami rzeczowymi, które ufundowała Rada Sołecka, Urząd Gminy Nowy Targ oraz osoby prywatne.

Podziękowanie od organizatorów dla stałego sponsora krempaskich drużyn rodzinie Heleny i Andrzeja Tomaszkowiczów  wygłosił sołtys Józef  Pietraszek, wręczając im pamiątkową statuetkę.

Memoriał  już na stałe wszedł do kalendarza imprez sportowych  Krempach i gminy Nowy Targ. Zawody sportowe odbywały się w sportowej, przyjacielskiej i upalnej  aurze na szkolnym gimnazjalnym obiekcie sportowym. Licznie zebrani mieszkańcy kibicowali wszystkim drużynom. Do dyspozycji miejscowe społeczeństwo ma: boisko piłkarskie, boisko do siatkówki, koszykówki, piłki ręcznej, bieżnia 60 m oraz nowa siłownia zewnętrzna. Zaplecze techniczne jest więc przygotowane więcej niż dobrze.

W czasie Memoriału miejsce sportowych zmagań od południa aż do godzin wieczornych odwiedzały licznie całe rodziny. Do dyspozycji miały: wesołe miasteczko, siłownię, piaskownicę, rożen oraz obficie zaopatrzony, nad którym pieczę sprawowały dziewczęta z drużyny siatkarskiej.

O bezpieczeństwo zawodów zadbali strażacy, a sędziowali: Dominik Surma, Józef Surma, Józef  Pierzga, Mirosław Kaczmarczyk, Kazimierz Krzysztofek. Komentarz do wydarzenia wygłosili: sołtys Józef Pietraszek, Dominik Surma oraz Józef Lorenc. Nagłośnienie  prowadził Piotr Długi.

Zdjęcia i tekst opracował Franciszek Pacyga.

(FP- 14.08.2016 r.)

 

 

 

Facebook Comments