ŚWIĘTO DZIECI GÓR z Zespołem HONAJ

29. Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych ŚWIĘTO DZIECI GÓR, odbył się w dniach 24-30 lipca 2022 roku w Nowym Sączu! Już po raz drugi wziął w nim udział Zespół Regionalny HONAJ z Dursztyna!

Nominację na ten prestiżowy festiwal Zespół Regionalny HONAJ otrzymał już w czerwcu 2021 r. podczas 44. Karpackiego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych. A samo ŚWIĘTO DZIECI GÓR  jest wydarzeniem niezwykłym! To miejsce spotkania dzieci z różnych kręgów kulturowych i religijnych, gdzie – podczas wspólnej zabawy – zapoznają się one z bogactwem i różnorodnością tradycji różnych krajów i regionów, uczą się tolerancji i szacunku w stosunku do wiary, kultury, obyczajów i zachowań swoich rówieśników. Uczestnikami ŚWIĘTA DZIECI GÓR są polskie i zagraniczne zespoły folklorystyczne reprezentujące różne grupy etniczne regionów podkarpackich oraz regiony górskie wszystkich kontynentów. W sumie w imprezie uczestniczy ok. 500 dzieci w wieku od 7 do 14 lat, które  przez siedem festiwalowych dni ze sobą mieszkają, koncertują, jeżdżą na wycieczki, palą ogniska i spędzają jeden dzień w domach swoich polskich partnerów.

Zespół HONAJ pojechał do Nowego Sącza już w niedzielę 24 lipca, żeby wziąć udział KOROWODZIE FESTIWALOWYM,  który o godz. 16:30 wyruszył z Rynku w Nowym Sączu w stronę Amfiteatru Parku Strzeleckiego. Pochód prowadziła banderia konna oraz zaproszony przez organizatorów dorosły zespół z regionu Lachów Sądeckich, a także dziecięcy zespół Gospodarzy Festiwalu – SĄDECZOKI z Nowego Sącza. Członkowie wszystkich zespołów wzięli też udział w polowej MSZY ŚW. FESTIWALOWEJ. Podczas niej modlili się o pokój i szczęście dla dzieci świata, złożyli na ręce celebransa dary ołtarza (symboliczne podarki przywiezione ze swoich miejscowości i krajów), wzięli czynny udział w liturgii słowa oraz uczestniczyli w oprawie muzycznej Mszy św. Punktem kulminacyjnym pierwszego dnia festiwalu był KONCERT INAUGURACYJNY. Na scenie w Amfiteatrze w krótkich programach zaprezentowały się wszystkie zespoły biorące udział w tym wydarzeniu.

A że ideą ŚWIĘTA DZIECI GÓR jest nauka poprzez zabawę i akceptacja “inności”, tradycją jest, że uczestnicy festiwalu (6 zespołów polskich i 6 zagranicznych) łączą się w pary kamrackie, biorąc udział w koncertach i imprezach towarzyszących. Taki zabieg stwarza dzieciom możliwość bliższego poznania się w codziennym festiwalowym życiu oraz nawiązania bardziej bezpośrednich kontaktów. Każda taka para partnerska ma swój “dzień narodowy”. Zespół HONAJ stworzył parę partnerską z zespołem z Bułgarii i pod kierunkiem pani Stanisławy Sołtys zaprezentował program „Kied chłopcyska pasom krowy”. Chłopcy i dziewczęta udowodnili, że praca pasterza, to jednak praca, choć dziecko, to wciąż jeszcze dziecko i jego troską jest nie tylko, by krowy nie szły w szkodę, ale i na przykład dobre relacje z płcią przeciwną, która właśnie wraca z koszami pełnymi malin…

Tradycyjnie już podczas festiwalu organizowane były też Ogólnopolskie Warsztaty Instruktorskie dla instruktorów zespołów regionalnych oraz liczne działania towarzyszące skierowane do publiczności: wystawy, konkursy, tematyczne warsztaty plastyczne.

Źródło: MCK Sokół i  www.swietodziecigor.pl 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


jeden × dwa =