Park Archeologiczny przy Obłazowej

Wszystko wskazuje na to, że już niedługo przy słynnej jaskini Obłazowej, w której odkryto najstarszy na świecie bumerang, powstanie Park Archeologiczny. Tak gmina wspólnie z Uniwersytetem Jagiellońskim i samym prof. Pawłem Valde–Nowakiem zadba nie tylko o historię tego terenu, ale i przygotuje kolejne już miejsce atrakcyjne dla turystów.

Teraz przygotowujemy się do ogłoszenia ogólnopolskiego konkursu na koncepcję architektoniczną – mówi wicewójt Marcin Kolasa. Dodaje, że chodzi o to, aby budynek był rzeczywiście wyjątkowy. – Gdy koncepcja będzie gotowa, będziemy starać się o środki zewnętrzne na projekt. Z naszej strony chcemy, aby kompleks archeologiczny powstał jak najszybciej.

Wicewójt wyjaśnia, że mówiąc najprościej, zamysł jest taki, aby przy Obłazowej powstała ścieżka archeologiczno – przyrodniczo – historyczna oraz budynek, w którym będą wyeksponowane światowej sławy eksponaty z jaskini. Taki kompleks stanie się z pewnością dużą atrakcją turystyczną. To wszak w tej jaskini odkryto najstarszy na świecie bumerang wykonany z ciosu mamuta, a także szczątki hieny jaskiniowej, nosorożca włochatego, lwa jaskiniowego czy renifera. To także tu odnaleziono barwnik (ochrę), narzędzia krzemienne, nóż z radiolarytu, zdobione kliny rogowe, ludzkie paliczki oraz amulety i paciorki z kości.

Co skłoniło władze gminy do podjęcia się tak dużego zadania związanego z archeologią? Otóż, jak wyjaśnia wicewójt, nowotarska gmina już od dłuższego czasu stawia na turystykę, a skoro tak, to chce wykorzystać wszystkie swe atuty. Takimi z pewnością są słynna jaskinia Obłazowa wraz Przełomem Białki i rezerwatem. – To miejsce chcemy uporządkować, tak aby był tu parking, sanitariaty i miejsca przyjazne turystom. To dlatego chcemy, aby w budynku, który tu powstanie, była interaktywna wystawa. Może podobna do tej, jaka jest w podziemiach rynku w Krakowie. Będziemy chcieli, aby odbywały się tu też warsztaty np. krzesania ognia – zdradza wicewójt Marcin Kolasa.

Jaskinia Obłazowa leży w Nowej Białej w pobliżu Przełomu Białki, na zboczu skałki Obłazowa. To tu już od wielu lat prowadzone są owocne badania archeologiczne pod kierunkiem prof. Pawła Valde–Nowaka z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. To właśnie podczas nich odnaleziono bardzo ciekawe eksponaty. W najgłębszej z warstw udało się odkryć najstarszy bumerang na świecie w całości wykonany z ciosu mamuta. Trzeba podkreślić, że inne, dotychczas znane bumerangi, były wykonane z drewna. Bumerang ma aż 71 cm długości i waży 800 g. Datuje się go na ok. 23 000 lat p.n.e. Warto dodać, że choć był uszkodzony, to odnaleziono go w całości. To dzięki temu udało się wykonać jego kopię z tworzywa sztucznego i przeprowadzić testy. Okazało się, że bumerangiem można było rzucać na duże odległości. W najdłuższym próbnym rzucie osiągnięto aż 66 m.

Warto też dodać, że w 2009 roku przebadano na większą skalę zasiedlenie jaskini przez neandertalczyka. To wtedy odkryto kolejną zawieszkę lub gwizdek z kopalnej muszli conus. Jak się okazuje, można to odkrycie łączyć z warstwą 8., czyli tą, w której odkryto wcześniej bumerang.

Tekst: Beata Szkaradzińska – “Podhale Region” za http://www.ugnowytarg.pl/node/5274

Zdjęcie: Roman Koszowski – “Gość Niedzielny” za http://gosc.pl/doc/2608460.Tajemnice-warstwy-osmej

Facebook Comments