Nowe okna na świat

Rozpoczęła się wymiana okien w kościele. Stare, wysłużone odchodzą do lamusa, a w ich miejscu dumnie prezentują się nowe.

– Wymienione zostaną wszystkie okna. Tam, gdzie są witraże, będą wstawiane szyby. A tam, gdzie nie ma witraży, wymienione zostanie wszystko – mówił po pierwszym dniu prac modernizacyjnych o. proboszcz.

Prace mogą potrwać około tygodnia. Wymiana okien to dopiero początek. W Funduszu Ochrony Środowiska leży wniosek o dofinansowanie do termomodernizacji kościoła w Dursztynie. Jego pozytywne rozpatrzenie wymiernie wpłynie na obniżenie kosztów wymiany stolarki okiennej i drzwiowej oraz ocieplenie stropu i wieży. Maksymalna dotacja, jaką możemy uzyskać, to 40%. Ciągle jednak czekamy na pozytywne rozpatrzenie wniosku.

– Jeśli nie dostaniemy tej dotacji, zrobimy tylko okna, a na resztę będziemy zbierać dalej – nie tracił rezonu o. Jerzy. A jak już wszystko ocieplimy i uszczelnimy, zaczniemy myśleć o wentylacji – dodał z uśmiechem.

Nie dalej jak w październiku 2015 r. zakończyły się prace nad modernizacją ogrzewania w kościele. W wyniku podjętych wtedy działań koszty tego sezonu grzewczego obniżyły się w stosunku do lat poprzednich.

Nowo wstawione okna pochodzą z firmy “Pagen”.

Facebook Comments