Niedziela Palmowa

Tegoroczna Niedziela Palmowa zbiegła się w czasie z zakończeniem głoszonych od piątku rekolekcji parafialnych.

Na Mszach św. o godz. 8 i 11 o. Kamil i o. Jerzy zaraz po wejściu do kościoła dokonali uroczystego poświęcenia przyniesionych palm wielkanocnych. Krótko po nim w pozycji stojącej wysłuchaliśmy opisu Męki Pana Jezusa. W tym roku na obu Mszach św. razem z księżmi czytali ją starsi ministranci – lektorzy.

O. Kazimierz, który przyjechał do nas z Częstochowy, wygłosił też swoją ostatnią konferencję rekolekcyjną. Tym razem mówił o fundamentalnym znaczeniu rodziny – podstawowej komórki społecznej..

– Gdyby wszystkie matki były takie, jak Matka Boża – tzn. czułe, opiekuńcze i kochające; a wszyscy ojcowie, jak św. Józef – sprawiedliwi, uczciwi i pracowici – nie byłoby problemów związanych z rozwodami, porzuconymi dziećmi itd. – przekonywał rekolekcjonista. – Bo tylko rodzina Bogiem silna oprze się wszystkim przeciwnościom losu – zapewniał.

Niedziela Palmową ustanowiono na pamiątkę przybycia Pana Jezusa do Jerozolimy. Rozpoczyna ona okres naszego duchowego przygotowania do Świąt Wielkanocnych, będącego czasem wyciszenia, skupienia i przeżywania męki Chrystusa. W spiskiej tradycji nazywana jest też Kwietną Niedzielą. Więcej o tym jej wymiarze, wierzeniach i obrzędach przeczytasz TUTAJ.

Facebook Comments