Maryja odwiedziła Zakon

Przyszła od Ojców Dominikanów z Małego Cichego, poszła do Ojców Salezjanów do Łapsz Wyżnych. Ale przedtem była w naszym kościele, a po nim w klasztornej kaplicy.

Peregrynacja kopii Cudownego Obrazu po męskich zakonach odbywa się od 1963 r. po raz drugi. Matka Boża przybyła co prawda do naszych Ojców, ale oni już w grudniu 2016 r. podczas cyklu nauk roratnich o dziejach wizerunku Matki Boskiej Częstochowskiej zapowiedzieli, że do modlitwy przed Jej obrazem zaproszą pozostałe żeńskie wspólnoty zakonne naszej parafii i samych parafian.

O godz. 18.30 odbyło się uroczyste wprowadzenie Obrazu do kościoła. Wnieśli go wspólnie br. Lucjusz Wrotniak i s. Łucja Poręba. Zaraz po umieszczeniu wizerunku Matki Bożej na wcześniej przygotowanym stelażu o. proboszcz wspólnie z wiernymi odmówił różaniec, a o 19 odprawił Mszę św.

W krótkiej homilii o. Jerzy nawiązał do przypadającego w tym roku Jubileuszu 300-lecia Koronacji Cudownego Obrazu i do 9 blizn Matki Bożej. Mówił m. in. o tym, że pomimo ran Jej zadanych, Matka Boża ciągle przy nas trwa, a Jej matczyna miłość nigdy się nie zmienia. Życzył też wszystkim, by na ich widok Maryja rozjaśniła swoje ciemne oblicze.

Możliwość indywidualnej modlitwy przed Obrazem Jasnogórskiej Pani była w niedzielę do godz. 22 w kościele. I w poniedziałek do godz. 16 w klasztorze Ojców Franciszkanów. Matka Boża przeniesiona została do ich kaplicy po porannej Mszy św. Tam też o godz. 16 odbyła się wspólna Msza św. wszystkich dursztyńskich wspólnot zakonnych. Były na niej siostry pasterzanki, siostry niepokalanki i panie z Ruchu Światło-Życie z Wichrówki.

Obraz Matki Bożej Częstochowskiej namalowała s. Elżbieta Grzegorzewicz, a poświęcił i ofiarował go zakonom męskim w dniu 7.03.1963 r. Prymas Tysiąclecia Kardynał Stefan Wyszyński. Na odwrocie obrazu zamieszczona jest napisana odręcznie dedykacja Prymasa następującej treści:

Przyjmijcie mnie w Waszym Betlejem zakonnym jako Dziewicę Wspomożycielkę i Świętą Bożą Rodzicielkę, która dała Światu Syna Bożego a Waszym Gospodom Zakonnym chce dać Synów w licznych powołaniach ku Radości Waszej ku Chwale Bożej, ku rozrostowi Kościoła Chrystusowego! Będę dla Was Matką niezwykle płodną, będę Waszym pokojem i Miłością. Będę waszym Bogactwem i Mądrością, Waszym Rozrostem i Wytrwaniem. Na dzień Nawiedzenia Panienki Jasnogórskiej błogosławi całemu Domowi.
+ Stefan Kard. Wyszyński, Prymas Polski.
Warszawa, Kaplica Domu Prymasowskiego
7 III 1963

Zdjęcia: Krystyna Waniczek (kościół) i br. Lucjusz Wrotniak OFM (kaplica)

Facebook Comments