Konkurs gazetek i witryn parafialnych rozwiązany

No i cóż, że bez nagrody i bez wyróżnienia? Ale za to z nowym doświadczeniem i z zaproszeniem do pisania do “Gościa Krakowskiego” 🙂

20 maja w Domu Pielgrzyma w Ludźmierzu odbyło się spotkanie redakcji wydających gazetki parafialne oraz po raz pierwszy zespołów prowadzących ich strony internetowe. Zgłoszenia do konkursu, któremu patronował metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, można było wysyłać do 5 maja na adres “Gościa Krakowskiego”. I choć wiadomo, że strona Dursztyna stricte parafialną nie jest, to organizatorzy zapewnili, że wystartować może.

Na finałowej gali kilkanaście redakcji z Archidiecezji Krakowskiej zaprezentowało swoje publikacje. I trzeba przyznać, że ich poziom był naprawdę wysoki! Kolorowy papier, kody do skanowania, czytelny, przejrzysty układ! Słowem – pełna perfekcja! Do konkursu zgłosiło się też 15 stron internetowych. Przy czym strona Dursztyna była jedyną niestanowiącą dodatku do gazetki.

Na rozwiązanie konkursu pojechałam z moją córką Wiolą Waniczek. (W końcu wykorzystuję ją, gdzie tylko mogę 😉 Niechże się więc młoda cieszy 😉 ). I muszę przyznać, że ciekawie było słyszeć, że są parafie liczące 2, 4 lub 7 tys. osób, a przy redagowaniu ich gazetek lub witryn pracuje nieraz sztab osób. Wymienionych przeze mnie 400 mieszkańców i właściwie 1-osobowy skład redakcji zabrzmiało… co najmniej dziwnie 😉

Po warsztatach dziennikarskich prowadzonych przez redaktora naczelnego “Gościa Krakowskiego” Miłosza Klubę i Mszy św. w sanktuarium Matki Boskiej Ludźmierskiej jury, w którym miło mi było ujrzeć mojego reakcyjnego kolegę z “Tygodnika Podhalańskiego” Janka Głąbińskiego, wręczyło wszystkim przybyłym dyplomy, wyróżnienia i nagrody.

Najlepszą gazetką parafialną zostało ukazujące się  w parafii Matki Bożej Królowej Polski w Tenczynie koło Myślenic “Echo Tenczyna”. II miejsce jury przyznało redakcji gazetki “Sapientia” prowadzonej przez parafię pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Spytkowicach koło Zatora. A III miejsce zajęła redakcja gazetki “Nowina Suska” prowadzona przez parafię NMP w Suchej Beskidzkiej. Laureaci 2 pierwszych miejsc w nagrodę otrzymali 4 bilety lotnicze w obie strony do Lourdes.

Strony internetowe miejscami od I do III nagrodzone nie zostały. Organizatorzy sami przyznali, że to pierwszy rok, w którym zaprosili je do udziału, a w związku z brakiem konkretnych kryteriów potraktowali je tak trochę z boku. Na 15 zgłoszonych witryn przyznano tylko 4 równorzędne wyróżnienia. Trafiły one do do parafii NSPJ w Nowym Targu i Sułkowicach, sanktuarium Jana Pawła II w Krakowie oraz parafii w Sankach.

No i cóż? Można by próbować znowu za  rok… Ale czy jest sens przerabiać stronę na stricte parafialną?? Pozytywne natomiast jest to, że proboszcz Ludźmierza ks. Jerzy Filek przed 2 tygodniami osobiście przyjechał do Dursztyna, żeby przekonać się, gdzie my to sobie jesteśmy 🙂 A redaktor naczelny “Gościa Krakowskiego” zaprosił do nawiązania współpracy!

Więcej (tzn. mniej subiektywnie) o  konkursie pod: http://krakow.gosc.pl/doc/3907209.Echo-Tenczyna-najlepsza-gazetka

Zdjęcia: Paweł Murzyn

Facebook Comments