I miejsce w Konkursie Wiedzy o Spiszu

20 listopada 2018 r. w Łapszach Wyżnych odbył się kolejny, XXIV już Konkurs wiedzy o Spiszu dla uczniów szkół podstawowych i XVIII Konkurs wiedzy o Spiszu i Podhalu dla gimnazjów.

Na konkurs stawili się uczniowie z 10 spiskich szkół: Czarnej Góry, Dursztyna, Frydmana, Kacwina, Łapszanki, Łapsz Niżnych i Wyżnych, Niedzicy, Nowej Białej i Trybsza.

W sprawdzianie wiedzy o Spiszu I miejsce zajęła drużyna szkolna z Dursztyna, II miejsce – Czarna Góra, a III miejsce – Niedzica. Indywidualnie laureatką konkursu została Marcelina Górnik z Czarnej Góry, na II miejscu uplasowała się Anna Sowa z Dursztyna, III miejsce uzyskał Bartłomiej Budz z Trybsza, a wyróżnienie Jakub Szpernoga  z Kacwina.

W części recytatorskiej konkursu wzięli udział przedstawiciele wszystkich szkół (po 1 z danej szkoły). W kategorii poezja I miejsce zajął Karol Knurowski z Dursztyna, a III Michał Matoniak z Trybsza, II miejsca nie przyznano, wyróżnienie otrzymała Kinga Pczelar z Niedzicy. W kategorii gawęda przyznano: I miejsce Krzysztofowi Stankowi z Łapsz Niżnych, II – Tomaszowi Sołtysowi z Łapszanki, a III – Elizie Dudas z Frydmana i Magdalenie Sołtys z Łapsz Wyżnych.

W konkursie wiedzy dla gimnazjalistów I miejsce uzyskały Łapsze Niżne, II miejsce przypadło Frydmanowi. Indywidualnie wygrała Urszula Kawa z Frydmana, która w konkursie uczestniczyła już po raz 4. Wcześniej jako uczeń szkoły podstawowej, później gimnazjum.  Warto w tym miejscu dodać, że z uwagi na wygaszanie gimnazjów tegoroczna edycja Konkursu wiedzy o Spiszu i Podhalu była ostatnią. Formuła konkursu wróci więc do tej z 1998 r. gdy nie było jeszcze gimnazjów. Ciekawostką jest, że 1. edycja Konkursu wiedzy o Spiszu odbyła się właśnie w Łapszach Wyżnych, 31 lat temu. Organizatorem Konkursu od początku jest Oddział nowotarski PTTK, od 1991 r. współorganizatorem jest Związek Polskiego Spisza. Organizatorzy starają się, aby co roku konkurs odbywał się winnej miejscowości Spisza, często bywało, ze u laureata poprzedniorocznej edycji konkursu.

Współorganizatorem, a właściwie gospodarzem konkursu jest szkoła, w której odbywa się konkurs.Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymują nagrody, symboliczne za udział, bogatsze(słodycze, książki, pamiątki itp.) za zajmowane miejsca. Tradycyjnie dla uczestników konkursu i opiekunów czekał posiłek, który w Łapszach Wyżnych przygotowały panie z Rady Rodziców. Uczestnicy konkursu, w oczekiwaniu na wyniki konkursu,mogli zwiedzić miejscowy kościół pw. Piotra i Pawła, gdzie roli przewodnika podjął się ks. proboszcz.

Tekst i zdjęcia: Julian Kowalczyk

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


17 − 1 =