15 sierpnia – Archeologiczne skarby Nowej Białej

 Już po raz piąty w Spiskiej Izbie w Nowej Białej odbędzie się spotkanie z cyklu Ocalić od zapomnienia.

Tematem przewodnim tegorocznego spotkania będą archeologiczne skarby skrywane przez Obłazową. Oprowadzi nas po nich sam prof. dr hab. Paweł Valde-Nowak wraz z zespołem asystentów z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Pierwsze wykopaliska archeologiczne w otoczeniu Obłazowej prof. Valde-Nowak przeprowadził w połowie lat 90. XX wieku. Wtedy to przypadkowo na polu Bednarczyka odnalazł przedmioty o dużym znaczeniu historycznym. Znaleziska te stały się zachętą do dalszych poszukiwań. Tym razem w jaskini w Obłazowej. Rezultaty, które przyniosły poszukiwania, zaskoczyły wszystkich.

Wśród osadów i żwirów archeolodzy natrafili na najstarszy na świecie, liczący ponad 30 tys. lat bumerang. Znaleziono go właśnie w Nowej Białej, a nie – jakby wielu mogło pomyśleć – w Australii. Prace archeologiczne trwały dalej, a ich efekt był powalający. Znaleziono m.in.: fragmenty kości palców (uznawane za jedne z najstarszych odkrytych szczątków ciała ludzkiego w Polsce), kości mamutów, muszle Conus i wiele, wiele innych.

Podczas poniedziałkowego spotkania w Spiskiej Izbie badacze sami opowiedzą przybyłym o efektach swoich prac. Przybliżą też m.in. historię Obłazowej, teorie związane z jej znaczeniem w prehistorii oraz przedstawią wartość niedocenionej dotąd Obłazowej, którą śmiało przyrównać można nawet do wartości archeologicznej Stonehenge.

Marzyłeś w dzieciństwie o tym, aby zostać archeologiem? Teraz możesz spełnić to marzenie! Przyjdź z dzieckiem i zaszczep w nim pasję do odkrywania świata! W programie Ocalić od zapomnienia przewidziano adresowane do najmłodszych zabawy w małego archeologa.

Tradycyjnie podczas spotkania poznać też będzie można tradycję i rzemiosło XIX i XX-wiecznej spiskiej wioski. W niezmienionej postaci po dziś dzień udało się je zachować w Spiskiej Izbie i w jej najbliższym otoczeniu.

Stanisław Krzysztofek, www.nowabiala.com

Ocalić od zapomnienia
poniedziałek, 15 sierpnia 2016 roku
od godziny 12 do godziny 17

Spiska Izba
ul. Obłazowa 209
34-433 Nowa Biała

 

Facebook Comments