Dursztyńska szopka w Muzeum Archidiecezjalnym w Krakowie

Wykonanie własnej bożonarodzeniowej szopki jest nie lada  sztuką! Wie o tym każdy, kto choć raz próbował! Liczy się, przede wszystkim, pomysł i zaangażowanie, bo kiedy one są – połowa sukcesu gwarantowana! Na nic jednakże precyzja i cierpliwość, jeśli zabraknie talentu. To on – jako specyficzny dar Boży – nadaje całemu dziełu smaku i wyrafinowania.

20 grudnia 2014 roku w Muzeum Archidiecezjalnym w Krakowie otwarto coroczną wystawę bożonarodzeniowych szopek wykonanych przez dzieci ze  Spisza i  Podhala. Wystawę uroczyście otworzył Metropolita Krakowski, ks. kard. Stanisław Dziwisz. Góralska muzyka, kolędy i tradycyjne stroje uczestników wystawy dodały całej uroczystości szczególnego akcentu i blichtru.

Podziwiający szopki kardynał Dziwisz przywołał przy tej okazji słowa św. Jana Pawła II (jak wiadomo, nasz Papież – Polak pałał szczególną atencją i miłością do górali). Trzeba w tym miejscu nadmienić, że talent artystyczny ludzi zamieszkujących podnóże Tatr miał w jego oczach szczególne uznanie.

Prezentowane na wystawie szopki wykonały dzieci i młodzież w przedziale wiekowym od 5 do 15 lat. Prace pochodzą z różnych szkół gminy Nowy Targ. Coroczny konkurs szopek od lat organizowany jest przez Szkołę Podstawową w Rogoźniku, a wyróżnione w 2013 roku prace (a przez to również ich twórcy) dostąpiły zaszczytu goszczenia na salach muzeum.

Dwie absolwentki Szkoły Podstawowej w Dursztynie, Żaneta Łojas i Jolanta Moniak (w momencie ogłaszania wyniku konkursu w Rogoźniku – uczennice klasy VI) wykonały przepiękną szopkę z makaronu. Wszystkie prace można oglądać od 20  grudnia 2014 r. do 4 lutego 2015 r. w Muzeum Archidiecezjalnym w Krakowie.

Autor zdjęć: Paulina Smoroń /”Gość Niedzielny”

Facebook Comments