Kadr z filmu “Prawo do Polski”

Film o wspomnianym tytule zobaczymy już w listopadzie. A tymczasem swój epizod zagrał w nim zespół “Honaj”.

W czwartek 27 września w godzinach wieczornych dzieci, młodzież i panie z zespołu “Honaj” przyjęły zaproszenie reżysera Dariusza Walusiaka i wzięły udział w nagraniu części artystycznej do jego filmu pt. “Prawo do Polski”. Dokument, który powstaje, dotyka żmudnej, burzliwej i niełatwej drogi Spisza i Orawy do Polski u zarania XX w., a konkretnie w pierwszym jego 20-leciu.

– Do Dursztyna trafiliśmy za sprawą Jana Budza ze Związku Polskiego Spisza, który, gdy nadmieniliśmy, że chcemy nagrać też jakiś akcent folklorystyczny, polecił nam właśnie zespół “Honaj” – wyjaśnia reżyser.

Film ma za zadanie ukazać wydarzenia towarzyszące odzyskaniu przez Polskę niepodległości, ale ze szczególnym naciskiem na spiskie i orawskie ziemie, co do przynależności których toczyły się długie i burzliwe dyskusje. Jak wiadomo, do planowanego plebiscytu nigdy nie doszło i – ani zwolennicy Polski, ani zwolennicy Słowacji – nie mogli poprzez głosowanie w sposób dobitny zadecydować, do której ze stron pragną należeć.

Dużo w tym roku mówi się o odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Ale o tym, co się tutaj działo, mało kto wie. Chcemy opowiedzieć tę historię z perspektywy ludzi, którzy budzili polską świadomość na Spiszu i Orawie. I o tym, jakie były tego konsekwencje w 1939 r. – tłumaczy Dariusz Walusiak. – Są to na pewno trudne tematy, ale wychodzimy z założenia, że trzeba i należy o nich mówić.

Postaci, których historie za sprawą odnalezionych wnuków, przywołane zostaną w tym filmie to: przewodniczący Rady Narodowej Polskiej Jan Piekarczyk, wywodzący się z Krempach Spiszak walczący o polskość Orawy Wojciech Lorencowicz, ks. Ferdynand Machay i inni. Będą też wypowiedzi prof. Jerzego Roszkowskiego – autora książki o historii Spisza i Orawy oraz uznanego badacza i etnografa Janusza Kamockiego.

Także i zespół “Honaj” dołożył się do nagrywanego filmu. Oko kamery zarejestrowało spiskie stroje, taniec i śpiew.

Facebook Comments

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


trzy + czternaście =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.