Dursztyńskie sanktuaria Maryi

To chyba działanie Ducha Św. – tłumaczyła swój najnowszy pomysł s. Łucja. – Stałam tam na górce, patrzyłam na Dursztyn i myślałam, co by tu w tym roku zrobić… Wtedy przyszła myśl – o sanktuariach Maryjnych.

Pomysł wydawał się karkołomny. I może nawet niedorzeczny… Bo jak niby przedszkolaki miały uporać się ze stworzeniem makiety sanktuariów Maryjnych? Siostrze, jak zawsze chodziło jednak o to, żeby w dzieło zaangażować rodzinę. Pomagać mogli wszyscy: dziadkowie, wujkowie i ciocie.

Rok 2017, choć oficjalnie rokiem Maryjnym ogłoszony nie jest, obfituje w doniosłe jubileusze Matki Bożej. Niedawno zakończyły się uroczystości związane ze 100-leciem objawień w Fatimie, a wcześniej obchodzono 300-lecie koronacji Cudownego Obrazu na Jasnej Górze. Po drodze było jeszcze kilka pomniejszych jubileuszy – jak choćby w Gietrzwałdzie czy Licheniu.

Tak sobie pomyślałam, że można by w związku z tymi wydarzeniami coś dla Maryi zrobić – tłumaczyła swój zamysł s. Łucja. – Stworzenie takiej makiety jest przecież swoistego rodzaju pielgrzymką duchową całej rodziny do przygotowywanego przez nią sanktuarium. Żeby to dzieło wykonać, trzeba poczytać o danym miejscu, poznać jego wygląd, architekturę i historię. Słowem, duchowo je nawiedzić.

Poszczególne sanktuaria do zrobienia tuż po rozpoczęciu roku szkolnego siostra przydzieliła losowo. Celowo wybrała obiekty znajdujące się w Polsce. Jedynym wyjątkiem była Fatima. W tym roku do przedszkola uczęszcza 23 dzieci z 22 rodzin. Termin oddawania prac upłynął 19 października, łącznie złożono ich aż 20. Materiały użyte do “wybudowania” własnej bazyliki były przeróżne; styropian, papier, bibuła, drewno – a nawet cegły. Rodziny prześcigały się w wiernym odwzorowaniu przydzielonych im sanktuariów. Byli nawet i tacy, którzy zadbali o wystrój wnętrza!

Nie spodziewałam się takiego zaangażowania i takich emocji – opowiadała ze wzruszeniem s. Łucja. – Czuję ogromną wdzięczność, bo bez odzewu nic nie dałoby się zrobić. Chciałam zjednoczyć rodziców i dzieci przy wspólnym dziele. Maluchy coś pomalowały, przytrzymały, podały… Pracowali naprawdę wszyscy!

W piątek 20 października o godz. 14 w kościele przed komisją złożoną z o. proboszcza Józefa Kiełbasy, polonistki Aleksandry Kachniarz i s. Urszuli, pasterzanki wystawiono wszystkie prace. Początkowo okazanie miało nastąpić u sióstr na Skałce. Rozmiar jednej makiety był jednak tak duży, że nie udało się wnieść jej do środka 🙂

Ogłoszenie wyników konkursu już w najbliższy wtorek 24 października po wieczornym nabożeństwie różańcowym.

PS. Makiety będą wystawione w naszym kościele do 3 listopada. Koniecznie zobaczcie!

Zdjęcia: s. Łucja Poręba, Wioletta Waniczek

 

Facebook Comments

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


trzy × jeden =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.