Ścieżką na Łapsze :)

W Dursztynie znowu zobaczyć można ciężki sprzęt drogowy. Powstaje ostatni etap ścieżki rowerowej w kierunku Łapsz Niżnych.

Jak widać na załączonych zdjęciach, prowadzącą do Wichrówki ul. Długą (od skrętu na ul. Polną) poszerzono i utwardzono. Kolejnym krokiem będzie wylanie na niej asfaltu. Prace na poprzednim odcinku, tj. od Krempach wzdłuż Lorencowych Skałek do wylotu ul. Słonecznej w Dursztynie, prowadzono już w lipcu. Oba nowo utworzone odcinki połączy przejazd po drogach gminnych, tj. ul. Słoneczną i ul. Długą (w stronę kościoła i dalej w stronę Wichrówki).
Przypomnijmy, na terenie gminy Nowy Targ zostanie wykonany odcinek Szlaku wokół Tatr o długości 14,89 km – od granicy z miastem Nowy Targ i Szaflarami przez Gronków, Nową Białą, Krempachy do granicy z gminą Łapsze Niżne w Dursztynie. Wybudowane zostanie 12,82 km nowych ścieżek rowerowych o nawierzchni asfaltowej. Pozostały odcinek o długości 2,07 km biegnący po istniejących drogach zostanie oznakowany. Zakres inwestycji poza budową ścieżek rowerowych obejmuje także remont/budowę niezbędnych przepustów, mostów oraz wykonanie 4 miejsc postojowych dla rowerzystów z wyposażeniem (ławostoły, samoobsługowe stacje serwisowe, stojaki na rowery).

Walory widokowo-turystyczne budowanej ścieżki rowerowej przedstawiają się następująco: od Gronkowa Szlak wokół Tatr biegnie łagodnie sfalowaną równiną dla Kotliny Nowotarskiej, w której osadzone są bloki twardych wapieni skał Cisowej i Grzebieniowej. W Nowej Białej trasa rowerowa prowadzi przez zespół tradycyjnej zabudowy spiskiej w znakomicie zachowanym, typowym dla regionu układzie urbanistycznym. Następnie Szlak wiedzie wzdłuż rzeki Białki na przemian odcinkami polnymi i leśnymi. Odcinek ten odznacza się wybitnymi wartościami krajobrazowymi, stanowiąc także znacząca wartość przyrodniczą-Białka jest bowiem rzeką o w pełni zachowanym  naturalnym biegu. W jaskini Obłazowej tworzącej przełom znaleziono m.in. oszlifowany w kształcie bumerangu najstarszy na  świecie kieł mamuta. Przy tej słynnej jaskini w kolejnych latach planuje się budowę Parku Archeologicznego – niezwykłej na skalę Polski atrakcji turystycznej. Dalej trasa biegnie przez piękne krajobrazowo i urozmaicone tereny Spisza w kierunku Krempach i Dursztyna.

Zakładany koszt wykonania tego odcinka wynosi: 1 488 562,67 EUR w tym dofinansowanie z EFRR (85%) to: 1 265 278,26 EUR.

Oprac. na podstawie: http://www.ugnowytarg.pl/node/5667

Zdjęcia: Wiktor Waniczek

Facebook Comments

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


sześć + dziesięć =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.